Система Orphus

Дії населення при сигналі «Увага всім»

16 лютого 2015 року на виконання «Плану заходів ПОІППО щодо навчання та посилення безпеки життєдіяльності працівників інституту у разі загрози виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних із проявами терористичної діяльності» відбулось чергове засідання «Педагогічних студій ПОІППО» на тему «Дії населення при сигналі «Увага всім» за участю методиста науково-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності (НМЦ ЦЗ та БЖД) Полтавської області Вірченко Таміли Сергіївни.

 

На засіданні були розглянуті таки питання:

 • оповіщення при надзвичайних ситуаціях мирного часу.
 • дії працівників інституту під час надходження сигналу «Увага всім».
 • дії під час виявлення підозрилих (потенційно небезпечних) предметів.
 • основні заходи щодо запобігання можливого терористичного акту.
 • комплектація «Тривожної валізи».

Додаток 1

Посилання на інтернет-ресурси:

Додаток 2

Тривожна валіза

У валізу рекомендується покласти такі речі:

 • запас питної води;
 • кредитні картки та готівку;
 • копії важливих документів у поліети­леновій упаковці;
 • карту місцевості;
 • аптечка першої допомоги;
 • дублікати ключів від будинку і машини;
 • засоби зв'язку та інформації (невеликий радіоприймач);
 • змінний одяг, взуття;
 • ніж, сигнальні засоби (свисток);
 • шнур синтетичний 4-5 мм, близько 20 м;
 • ліхтарик, сірники, запальничка, свічки;
 • посуд (краще металевий);
 • рулон широкого скотчу;
 • засоби гігієни;
 • нитки та голки;
 • приналежності для дітей (якщо необхідно);
 • блокнот і олівець;
 • запас їжі на кілька днів (все, що можна їсти без попередньої обробки і не займає багато місця);
 • багатофункціональний інструмент, що включає лезо ножа, мило, пилку, викрутку, ножиці тощо).

Правильно укомплектована валіза може допомогти вижити в екстренній ситуації!

Додаток 3

Матеріали виступу методиста НМЦ ЦЗ та БЖД Полтавської області Вірченко Т.С. (16.02.2015, ПОІППО)

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ДІЙ НАСЕЛЕННЯ ПРИ ВИЯВЛЕННІ ПІДОЗРІЛОГО ПРЕДМЕТУ

Останнім часом почастішали випадки виявлення предметів на сходових площадках, біля дверей квартир, в установах, у громадському транспорті та місцях скупчення людей, які можуть виявитися вибуховими пристроями.

Слід пам'ятати, що для камуфляжу вибухових пристроїв можуть бути використані звичайні побутові предмети: портфелі, валізи, сумки, пакунки, пакети, згортки, мішки, ящики, коробки, іграшки тощо, зовнішній вигляд яких може приховувати їх справжнє призначення.

Ознаками підозрілих предметів, які можуть виявитися вибуховими пристроями, можуть бути: наявність дротів, малої антени, скотчу, підозрілих звуків (цокання годинника, клацання), джерел електричного живлення (батарейок, акумуляторів) або розтяжки з дроту (шпагату, мотузки), незвичне розміщення предмету, а також не властивий специфічний запах.

Батьки та дорослі є відповідальними за життя та здоров'я дітей, тому необхідно роз'яснювати їм, що будь-який підозрілий предмет, знайдений на вулиці (в під'їзді), може становити реальну небезпеку для їх життя та здоров'я.

При виявлені підозрілого предмету у під'їзді будинку:

-  не залишати без уваги річ, яка не повинна перебувати у під'їзді;

-    опитати сусідів, щоб виявити власника або особу, яка цю річ залишила;

-  у разі якщо власник не виявлений, негайно повідомити про знахідку чергові служби МВС, СБУ, ДСНС та місцевого підрозділу з питань цивільного захисту.

При виявленні підозрілого предмету у громадському транспорті:

-  не залишати без уваги забуту або бездоглядну річ;

-  звернути увагу людей, що знаходяться поруч, на річ та опитати їх, намагаючись встановити власника, або особу, яка могла цю річ залишити;

-    у разі якщо власник не встановлений, негайно повідомити про знахідку водія (машиніста) транспортного засобу.

При виявленні будь-де (у тому числі на об'єктах) підозрілого предмету необхідно: не вчиняти ніяких дій: не чіпати, не відкривати та не переміщувати його; зафіксувати час його виявлення; не використовувати мобільні телефони та засоби радіозв'язку; обов'язково дочекатися прибуття оперативно-слідчої групи, фахівдів МВС і ДСНС та вказати місце знаходження підозрілого предмету; домогтися щоб люди відійшли на безпечну відстань від знахідки.

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ДІЙ НАСЕЛЕННЯ ПО СИГНАЛУ «УВАГА ВСІМ!»

Серед завдань цивільного захисту першочерговим є своєчасність, надійність оповіщення населення про лихо, що насувається.

Як населення дізнається про загрозу небезпеки? Як оперативно і повно інформувати людей про обстановку, що склалася? Адже від цього залежить успіх справи.

Тривалий час у цивільному захисті застосовувалися чотири сигнали. Люди знали, наприклад, якщо звучить сирена, – це сигнал оповіщення цивільної оборони «Повітряна тривога!», що попереджує про безпосередню загрозу нападу з повітря. У такому випадку населення повинно було негайно залишити свої квартири, робочі місця, транспортні засоби і укритися в укриттях фонду захисних споруд.

У житті ж (при плановому або раптовому спрацюванні територіальних систем оповіщення) реакція людей була різна. Одні не звертали на сигнал уваги, інші губилися і не знали, що робити. Керівники підприємств починали телефонувати у територіальні органи управління цивільної оборони і уточнювати, що сталося, замість того, щоб давати команду на укриття людей. Не було сигналів про стихійне лихо, що наближається, про аварію.

Думається, варто згадати, що за старих часів, коли десь траплялася біда або комусь загрожувала небезпека, народ, почувши дзвони або набат, збирався на схід дізнатися про те, що трапилось, і приймав рішення по боротьбі з небезпекою, яка загрожувала.

Так і тепер, не можна залишати людей у невідомості, вони повинні знати обстановку, і тільки тоді можна розраховувати на розумні і свідомі дії, боротися з панікою та іншими негативними явищами. Це збереже життя багатьом тисячам людей.

Тому наприкінці 1988 року був переглянутий і змінений порядок оповіщення населення в надзвичайних ситуаціях.

Як можна у випадку небезпеки швидко оповістити людей, де б вони не знаходились?

Було вирішено використовувати сирени. Тому тепер завивання сирен, переривчасті звуки гудків підприємств, транспортних засобів означають новий попереджувальний сигнал оповіщення цивільного захисту «УВАГА ВСІМ!» (а не «Повітряна тривога!»).

Почувши його, не губіться. Негайно ввімкніть на роботі, вдома радіо, радіотрансляційні і телевізійні приймачі для прослуховування екстреного повідомлення органів місцевого самоврядування або територіальних органів управління цивільного захисту.

Щоб проінформувати про загрозу небезпеки тих, у кого немає радіо і телевізора, а також тих, хто працює на будівництвах і в інших віддалених місцях, використовують телефон, пересувні гучномовні установки, посильних.

Головний спосіб оповіщення населення про дії при виникненні надзвичайних ситуацій - це передача повідомлення по мережі провідного радіомовлення, а також через місцеві телерадіомовні, телевізійні станції та радіостанції ультракороткохвильового діапазону. Для привернення уваги населення в екстремальних випадках перед передачею інформації включаються сирени та інші сигнальні засоби, що є сигналом "Увага всім!".

Почувши такий сигнал, негайно увімкніть гучномовець, радіоприймач або телевізор і слухайте повідомлення територіальних органів управління цивільного захисту.

На кожний випадок надзвичайних ситуацій готуються варіанти повідомлень.

Інформація передається протягом 5 хвилин після подачі звукового сигналу "Увага всім!".

Прослухавши повідомлення, кожний повинен діяти без паніки і метушні згідно з отриманими вказівками. Повідомлення включає:

-   місце і час виникнення надзвичайної ситуації;

-   розміри та масштаби надзвичайної ситуації;

-   час початку та тривалість дії факторів ураження;

-   територія (райони, масиви, вулиці, будинки), яка потрапляє в осередки (зони) ураження;

-   порядок дій при надзвичайних ситуаціях;

-   іншу інформацію.

Варіанти повідомлень при виникненні надзвичайних ситуацій:

В мирний час:

-   при катастрофічному затопленні, загрозі катастрофічного затоплення місцевості;

-   при аварії на хімічно небезпечному об'єкті;

-   при загрозі інфекційних захворювань (епідемій);

-   при землетрусі;

-   при загрозі повені. На воєнний час:

-   при виникненні «повітряної небезпеки»;

-   при закінчені «повітряної небезпеки»;

-   при загрозі хімічного зараження;

-   при загрозі радіоактивного зараження.

Якщо сигнал застав вас у транспорті, громадському місці (магазині, на ринку тощо), необхідно уважно і спокійно вислухати вказівки адміністрації про те, де поблизу знаходиться укриття і якнайшвидше добратися та укритися в ньому, якщо є час, то якнайшвидше добратися додому і діяти згідно з отриманими вказівками.

Якщо сигнал застав ваших дітей у школі, дитячому садку тощо, негайно необхідно їх забрати додому і діяти відповідно до отриманих розпоряджень органів управління у сфері цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.

Що робити під час артобстрілу. Пам’ятка від ДСНС України

1. Тим, хто знаходиться на вулиці:

– впасти на землю, закрити голову руками, відкрити рота – це убезпечить від контузії при близькому розриві снаряду;

– поглянути на всі боки, знайти поблизу укриття, з боку, що протилежний тому, звідки стріляють:

а) під’їзд будинку;

б) підземний перехід;

в) вздовж високого бордюру або фундаменту паркана.

г) у оглядовій ямі відкритого (на повітрі) гаража або СТО;

д) у ямах-«воронках», що лишилися від попередніх обстрілів;

– у проміжку між пострілами перебігти в укриття;

– заскочивши у під’їзд, зачинити за собою двері, притулитися в кутку, при можливості сховатися під сходами, але не напроти вікна.

Якщо обстріл застав вас у маршрутці, тролейбусі або трамваї, слід негайно залишити транспорт, відбігти від дороги у напрямку «від будинків та будівель» і залягти на землю.

Якщо у полі зору немає укриття, просто лягайте на землю та лежіть, закривши голову руками! Переважна більшість снарядів та бомб розриваються у верхньому прошарку ґрунту або асфальту, тому осколки на момент вибуху розлітаються на висоті не менш 30-70 см над поверхнею.

Не придатні для укриття місця під різноманітною технікою (під вантажівкою, автобусом, автомобілем).

2. Тим, хто знаходиться у квартирі:

– узяти завчасно підготовлені речі та спуститися в укриття або підвал;

– при переході в укриття діяти згідно з п. 1.

У квартирі найбільш міцними місцями є кути, особливо несучих стін (туалет, ванна кімната, коридор). Лягти на підлогу, накривши голову подушкою. Металеві двері товщиною 3 мм та більше захистять від дрібних осколків.

Після закінчення обстрілу:

Залишаючи місце укриття, не розслаблюйтеся. Тепер уся ваша увага повинна бути зосереджена на погляді собі під ноги! Не піднімайте із землі ніяких незнайомих вам предметів. Уся увага – дітям та підліткам. Не дозволяйте їм піднімати будь-що з-під ніг!

 

Плакати ГУ ДСНС у Полтавській області:

 

 

Фото засідання "Педагогічних студій"

Додаткова інформація

 • Автор (-и): О.В.Тимчук

 


 Copyright © 2001-2019, Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського. Всі права застережені. 
Copyright © 2001-2019, Poltava Regional In-service Educator Training Institute. All rights reserved.